Oxytetracyklin - veřejný nepřítel č.1 zdraví psů a koček

20. 2. 2018

Ve Forza10 mluvíme hodně o našem “nepříteli“ oxytetracyklinu, který se běžně vyskytuje dnešním krmivářském průmyslu. Ale o čem to přesně mluvíme?

Oxytetracyklin je širokospektrální antibiotikum, které se v intenzivním chovu široce a legálně používá. Je smutné, že velké množství zvířat, zejména kuřat, krůt a prasat žije ve stísněných prostorech, nahromaděných na sebe, ve strašných nehygienických podmínkách. Od druhé světové války se průmysl rozhodl používat namísto extenzivního zemědělství antibiotikum oxytetracyklin, aby zabránili epidemii a snížili náklady na hospodaření. Oxytetracyklin se tak tajně skrývá za “legálním“ a širokým užíváním ve světě. 

Od sedmdesátých let začal veterinář Sergio Canello ve své klinické praxi vážně nedůvěřovat tomuto antibiotiku. Dr. Canello identifikoval oxytetracyklin jako možnou příčinu nejčastějších onemocnění psů a koček. Projevy potravní intolerance souvisí s užitím oxytetracyklinu, který způsobuje, že tělo reaguje chronickými zánětlivými procesy jako je svědivá dermatitida, gingivitida, stomatitida, gastritida, enteritida, kolitida, cystitida, nefritida, vodnaté oči, zvracení, nadměrné slintání nebo průjem.

Stopy oxytetracyklinu jsou uloženy v tuku a zejména kostech hospodářských zvířat. Jedná se o potenciální hrozbu jak pro člověka, tak pro psy a kočky, kteří jsou krmeni výrobky, které obsahují vedlejší produkty a masokostní moučku.

V roce 2015 sestavil Dr. Canello tým spolupracovníků, oddělení výzkumu a vývoje společnosti SANYpet a pomocí několika vědeckých studií demonstrovali přítomnost oxytetracyklinů v drcených kostech a tkáních kuřat, které podléhají léčbě antibiotiky podle protokolů používaných při intenzivním chovu. 

Bitva mezi mezi Dr. Sergiem Canellem a Oxytetracyklinem již není individuální křižáckou výpravou. Spousta kolegů ze společnosti SANYpet se za něj postavila a po jeho boku plní poslání porazit veřejného nepřítele č. 1 psů a koček.

Ačkoliv válka není ještě vyhrána, společnost SANYpet přišla na trh bitvu vyhrát s krmivem Forza10, které obsahuje čisté suroviny bez chemického a farmakologického znečištění a pocházejících z extenzivního zemědělství.

To však stále nestačí! Ačkoliv naše krmivo pomohlo tisícům majitelů čtyřnohých kamarádů, nepřestaneme, dokud neuvidíme změnu v celém potravinářském průmyslu. Vykřičíme to do celého světa, aby se všichni dozvěděli o veřejném nepříteli č. 1.